Donaţie a Clubului Lions pentru copii nevoiaşi de la Colegiul Tehnic Unio-Traian Vuia

Clubul Lions Someş Satu Mare a făcut ieri, 21 aprilie 2016, o nouă donaţie pentru elevi nevoiaşi de la Colegiul Tehnic Unio-Traian Vuia Satu Mare. Din cadrul clubului au fost prezenţi: Nicolae Manea, preşedinte, Paul Petruca, vicepreşedinte şi Tatiana Vaşvari, secretară. A fost prezentă şi Adina Ciutan, directoare adjunctă a liceului. De data aceasta, reprezentanţii clubului au înmânat, în preajma Sărbătorilor Pascale, pachete de produse alimentare pentru 35 de copii nevoiaşi de la Colegiul Tehnic Unio-Traian Vuia Satu Mare. Alte activităţi caritative Într-un interviu acordat postului de televiziune ITV, Nicolae Manea precedentele acţiuni caritabile ale clubului, între care şi donarea unui sistem optic al aparatului endoscopic pentru secţia urologie a Spitalului Judeţean de Urgenţă SAtu Mare. Şeful de secţie, Bogdan Feciche, a arătat că acest sistem este folosit foarte mult în cele circa 1.200 de intervenţii endoscopice făcute pacienţilor. De asemenea, clubul a organizat un concert caritabil la Filarmonica Dinu Lipatti, cu ocazia aniversarii a 10 ani de activitate a Lions Club Satu Mare. Tot în scopul marcării acestei aniversări, Lion Club a organizat, la sala de evenimente Esedra, un bal de caritate. Fondurile colectate cu prilejul celor două evenimente se utilizează pentru reabilitarea Centrului de Performanta Inimă de leu, frecventat de copii din sistemul de asistenţă socială. Preşedintele Clubului Lions Satu Mare, Nicolae Manea, a afirmat că în luna februarie va avea loc balul de caritate al clubului. A mai adăugat că până atunci speră să găsească nişte sponsori pentru a renova unul sau două saloane din cadrul Secţiei de Urologie a Spitalului Judeţean. “Ne-am bucura dacă am găsi câţiva sponsori pentru acest demers”, a mai spus Nicolae Manea. Despre Club Mişcarea de caritate Lions a luat naştere pe 7 iunie 1917, în Statele Unite ale Americii, la iniţiativa omului de afaceri Melvin Jones. De-a lungul timpului, cluburile Lions au depus eforturi pentru îmbunătăţirea situaţiei comunităţilor în care activau. Lions Clubs International este cea mai mare organizaţie de service prin voluntariat din lume. În prezent este reprezentată în peste 200 de ţări având 842 districte cu peste 45.000 de cluburi şi peste 1.300.000 de membri. În România Districtul 124 este format din 53 de cluburi în care activează peste 1.200 de membri.